Data publikacji: 22.12.2016
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: 23 grudnia międzynarodowym dniem snowboardzisty
Kategoria: sport, styl życia
O czym warto pamiętać na szlakach narciarskich?
O czym warto pamiętać na szlakach narciarskich?
Coraz więcej Polaków okres świąteczny spędza poza domem. Często na stokach narciarskich, bo jazda na nartach czy snowboardzie zdobywają coraz większą popularność. Warto pamiętać, że więcej osób na stokach to również więcej poważnych wypadków na stokach. Często są one wynikiem braku świadomości, brawury a także braku wiedzy o bezpiecznej jeździe osób korzystających z nartostrad. Eksperci z Allianz przypominają jak zachować się w sytuacjach nietypowych czy niebezpiecznych, aby w pełni cieszyć się zimą i wypocząć.
Najważniejsza sprawa, o której często zapominają narciarze i snowboardziści to fakt, że na stok nie ma prawa wstępu osoba po spożyciu alkoholu i innych używek takich jak np. narkotyki czy dopalacze. Osłabiają one refleks, uniemożliwiają racjonalną ocenę otoczenia i wzmagają „apetyt” na ryzykowne zachowania, dodając „odwagi”. Osoba pod wpływem używek stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale również dla pozostałych użytkowników stoku. Dotyczy to także amatorów popularnych „grzańców”, którzy po ich wypiciu wracają na stok.
Fani zimowych sportów przed wpięciem nart czy deski powinni zrobić sobie powtórkę w tematyce bezpieczeństwa na stoku. Sporty zimowe niosą za sobą wiele ryzyk, które rosną zwłaszcza wśród osób bagatelizujących to, co na stoku jest najważniejsze – a mianowicie bezpieczeństwo nasze i innych dookoła.
– Przed wyjazdem na zimowy urlop warto się ubezpieczyć, szczególnie jeżeli planujemy uprawiać zimowe sporty. W Allianz w ramach ubezpieczenia Globtroter można wybrać opcję amatorskiego uprawiania sportów zimowych wysokiego ryzyka (takich jak snowboard czy narciarstwo zjazdowe po oznaczonych trasach, bobsleje czy saneczkarstwo) a nawet sportów ekstremalnych (takich jak narciarstwo zjazdowe poza oznaczonymi trasami czy heli-snowboaring). Takie ubezpieczenie pozwala na dopasowanie ubezpieczenia do swoich potrzeb oraz bezpieczne szusowanie po stokach i korzystanie z uroków odpoczynku – powiedziała Wioletta Wasilewska – Starszy Specjalista ds. Marketingu i Rozwoju Oferty Produktowej w Allianz. – Najbardziej optymalne ubezpieczenie dla pasjonatów sportów zimowych, to takie, które uwzględnia ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrycie kosztów leczenia i Assistance, w tym koszty ratownictwa, akcji poszukiwawczej, a także pokrycie kosztów ewentualnego transportu do kraju w przypadku zdarzenia poza jego granicami. Nie powinniśmy również zapomnieć o naszej odpowiedzialności na stoku. Jeśli to my wjedziemy w kogoś i wyrządzimy tej osobie krzywdę czy zniszczymy jej sprzęt, to dzięki ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, unikniemy pokrywania kosztów z własnej kieszeni, które przy sprzęcie dobrej klasy potrafią być naprawdę wysokie – dodała Wioletta Wasilewska z Allianz.
Aby nie było wątpliwości co do tego, jakie zachowania są bezpieczne a które nie, Fédération Internationale de Ski (FIS), ustaliło uniwersalne, międzynarodowe reguły dla narciarzy i snowboardzistów, obowiązujące na każdym stoku*:
Kodeks zachowania dla narciarzy i snowboardzistów:
1. Wzgląd na inne osoby
Każdy narciarz lub snowboardzista powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.
2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością
Każdy narciarz lub snowboardzista powinien kontrolować sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.
3. Wybór kierunku jazdy
Narciarz lub snowboardzista nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboardzistów znajdujących się przed nim.
4. Wyprzedzanie
Narciarz lub snowboardzista może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardzistę z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboardziście na wykonanie przez niego wszelkich zamierzonych lub niezamierzonych manewrów.
5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku
Narciarz lub snowboardzista, wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.
6. Zatrzymanie na trasie
O ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboardzista musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboardzista winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.
7. Podchodzenie i schodzenie na nogach
Narciarz lub snowboardzista musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
8. Przestrzeganie znaków narciarskich
Każdy narciarz lub snowboardzista winien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.
9. Wypadki
W razie wypadku każdy narciarz lub snowboardzista winien udzielić poszkodowanym pomocy.
10. Obowiązek ujawnienia tożsamości
Każdy narciarz, snowboardzista, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.
Ważnym elementem ochrony przed urazami jest posiadanie kasku. W niektórych krajach za jazdę na nartach czy desce bez kasku grozi pokaźny mandat. Poniżej zebraliśmy informacje na temat przepisów dotyczących zabezpieczenia głowy podczas szusowania obowiązujących w różnych państwach*.
W Polsce obowiązek jazdy w kasku dotyczy dzieci do ukończenia 16 roku życia.
W Austrii nie ma jednolitych przepisów w tej sprawie. Do jazdy w kasku zobowiązane są dzieci do 15 roku życia we wszystkich krajach związkowych (landach) poza Tyrolem i Vorarlbergiem.
We Włoszech obowiązek używania kasków dotyczy dzieci do 14 roku życia – kara za jazdę bez kasku wynosi 200 euro!
W Chorwacji i Słowenii jazda w kasku narciarskim jest obowiązkowa do 15 roku życia. W 2015 roku obowiązek jazdy w kasku dla dzieci do 15 roku życia wprowadziła także Słowacja!
W Czechach, w Szwajcarii i we Francji nie ma ogólnych przepisów zobowiązujących do jazdy w kasku na nartach czy snowboardzie, ale niektóre francuskie stacje narciarskie wprowadziły własne regulacje w tym zakresie.
Pamiętajmy, że aby w pełni korzystać z uroków zimowego szaleństwa powinniśmy dbać nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale też o bezpieczeństwo wszystkich będących w pobliżu. Często naszej rodziny czy przyjaciół. Warto więc pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, czujności, zdrowym rozsądku oraz wyobraźni.
*Źródło: https://www.gopr.pl/
* Źródło: http://www.skiinfo.pl/
źródło: Biuro Prasowe TUiR Allianz Polska S.A
Załączniki:
Hashtagi: #sport #styl życia