Wiadomości Branżowe

Ekowakacje, czyli co?

Ekowakacje, czyli co?
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP, Polacy żyją coraz bardziej ekologicznie. Aż 66 proc. z nas stosuje w domach przyjazne dla środowiska rozwiązania. Kupowanie ekologicznych produktów, segregacja odpadów, oszczędzanie wody to dziś już standard spotykany w wielu domach. Kto zaś w domu dba o środowisko, jest ekologiczny również na urlopie. Jak zorganizować sobie wakacje w zgodzie z naturą? Ten rodzaj spędzania wolnego czasu stał się bardzo popularny na świecie i zyskuje coraz większe zainteresowanie również w Polsce. – By mówić o ekoturystyce, należy wziąć pod uwagę dwa czynniki – mówi Marko Brinkmann z internetowego biura podróży Tripsta.pl. – Po pierwsze branża turystyczna, która starannie przygotowuje ofertę wyjazdów zgodnie z normami ekologicznymi, a po drugie sami turyści, których wakacje ukierunkowane są na aspekty ekologiczne i na walory przyrodniczo-kulturalne – dodaje. Zamiast fast foodów dania

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP, Polacy żyją coraz bardziej ekologicznie. Aż 66 proc. z nas stosuje w domach przyjazne dla środowiska rozwiązania. Kupowanie ekologicznych produktów, segregacja odpadów, oszczędzanie wody to dziś już standard spotykany w wielu domach. Kto zaś w domu dba o środowisko, jest ekologiczny również na urlopie. Jak zorganizować sobie wakacje w zgodzie z naturą?

Ten rodzaj spędzania wolnego czasu stał się bardzo popularny na świecie i zyskuje coraz większe zainteresowanie również w Polsce. – By mówić o ekoturystyce, należy wziąć pod uwagę dwa czynniki – mówi Marko Brinkmann z internetowego biura podróży Tripsta.pl. – Po pierwsze branża turystyczna, która starannie przygotowuje ofertę wyjazdów zgodnie z normami ekologicznymi, a po drugie sami turyści, których wakacje ukierunkowane są na aspekty ekologiczne i na walory przyrodniczo-kulturalne – dodaje.

Zamiast fast foodów dania regionalne…

Spośród szerokiej oferty noclegowej, ekoturysta wybiera te ośrodki, które są zaopatrzone w energooszczędne urządzenia. Dobrze, jeśli hotel przywiązuje wagę do segregacji śmieci i recyklingu. Dodatkowym atutem dla takiego urlopowicza będzie z pewnością stołówka w pensjonacie czy hotelowa restauracja, która serwować będzie posiłki zdrowe, przyrządzone ekologicznie, a zamiast fast foodów w menu pojawią się dania kuchni regionalnej. – Z roku na rok na całym świecie, a także w Polsce, przybywa zarówno luksusowych hoteli, jak i standardowych pensjonatów stosujących ekologiczne rozwiązania – mówi Marko Brinkmann z Tripsta.pl. – Woda w tego typu hotelach ogrzewana jest za pomocą kolektorów słonecznych, zdarza się, że można tam również całkowicie za darmo naładować samochód napędzany elektrycznie – dodaje. Ceny za nocleg w takim hotelu to wydatek ok.100-160 zł za dobę.

Ci jeszcze bardziej zaangażowani w ekoturystykę rezygnują z własnego samochodu, wybierając pociąg. – W branży lotniczej również często mówi się o tym, by zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, dlatego przybywa rejsów, które wykorzystują biopaliwo – mówi Marko Brinkmann z Tripsta.pl. Będąc na miejscu, podróżują komunikacją miejską albo… pieszo. Wycieczki rowerowe również wpisują się tematykę ekowakacji i są bardzo popularnym trendem.

A to już wiesz?  Linie Emirates otworzyły 10 nowych połączeń A380 w 2014 roku

Co robić na ekowakacjach?

Przede wszystkim aktywnie spędzać czas. To jeden z zasadniczych celów ekoturystyki. Drugim jest poznawanie przyrody i lokalnej kultury. W ten schemat wpisywać się więc będą wszelkie sporty typu: jazda konno, nurkowanie, wspinaczka po skałkach, wędrówka po górach, nurkowanie. Dla tych, którzy preferują bardziej spokojną formę relaksu, ciekawe będą warsztaty pieczenia wiejskiego chleba, tkactwa lub wizyta w ekomuzeum. Takie miejsca zlokalizowane są na świeżym powietrzu i mają zadanie promować dziedzictwo lokalnej kultury, a także chronić przyrodę i skłaniać turystów do zwiedzania parków krajobrazowych, rezerwatów lub wędrowania po lasach.

Źródło Tripsta. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy