Data publikacji: 10.10.2019
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Kasztany – jesienne przysmaki w gospodarstwach Roter Hahn
Kategoria: towary konsumpcyjne, turystyka, wypoczynek
Sezon na kasztany, czyli słynny, jesienny przysmak Południowego Tyrolu, rozpoczął się na dobre. W czasie tej malowniczej pory roku goście gospodarstw agroturystycznych Roter Hahn mają niepowtarzalną okazję, żeby spróbować przyrządzonych na różne sposoby owoców kasztanowca, wziąć udział w lokalnych, tradycyjnych wydarzeniach, takich jak święto kasztanów Keschtnriggl w urokliwej miejscowości Völlan – Tisens, czy zobaczyć malowniczą dolinę Eisacktal z wysokimi na 35 m i wiekowymi kasztanowcami liczącymi nawet 500 – 600 lat.
Kasztany od kuchni
Owoce kasztanowca od zawsze były ważnym składnikiem diety chłopskiej w Południowym Tyrolu. Mają one słodki, lekko mączny, delikatny smak, który nieco przypomina ziemniaki lub bataty, a posolone są smaczną przekąską jak orzeszki czy migdały. Jadalne kasztany pozytywnie wpływają na zdrowie. Mają wysoką zawartość skrobi i składników odżywczych, są bogate w witaminy C i B, co sprawia, że jesienią, w okresie częstszych zachorowań są szczególnie wartościowym przysmakiem. Kasztany podnoszą też poziom serotoniny w organizmie, czyli tzw. „hormonu szczęścia”. Są idealne dla osób z alergią pokarmową, ponieważ nie zawierają glutenu.
W Południowym Tyrolu tradycyjnym i najprostszym sposobem przygotowywania kasztanów jest pieczenie ich na otwartym ogniu lub w piecu. Ważne jest, aby wcześniej naciąć skorupkę wzdłuż lub na krzyż od strony spiczastego końca tak, aby kasztany nie wybuchały podczas pieczenia.
1 / 4
Na stronie internetowej gospodarstw Roter Hahn można znaleźć wiele inspiracji kulinarnych, w tym również z kasztanami w roli głównej. Pod linkiem znajduje się przepis jednej z gospodyń na pączki z pysznym nadzieniem kasztanowym.
Dni kasztanów Keschtnriggl
Lokalne święto Keschtnriggl w miejscowości Völlan-Tisens to niepowtarzalna okazja, aby poznać wiele interesujących faktów na temat jadalnych kasztanów, np. dowiedzieć się jakie potrawy na bazie kasztanów można przygotować, a także jak bardzo są one ważne dla lokalnej społeczności. Miejscowa nazwa tego święta pochodzi od słowa Keschtn, co w dialekcie Południowego Tyrolu oznacza "kasztan" oraz od słowa Riggl, czyli plecionego koszyka służącego do potrząsania już obranymi i upieczonymi kasztanami.
W tym czasie wybrane lokalne restauracje rozpieszczają gości smakiem potraw sporządzanych na bazie kasztanów i zadziwiają nowymi formami ich podania. Istnieje także możliwość zorganizowania spacerów po okolicznych lasach w towarzystwie miejscowych rolników czy też strażników, którzy odkryją przed nami piękno włoskiej jesieni.
Törggelen, czyli smaki jesieni
Kasztanów można spróbować w porze Törggelen, czyli każdej jesieni, od końca września do końca listopada. Mieszkańcy i goście gospodarstw wiejskich uczestniczą wtedy w jednej z tradycji Południowego Tyrolu – Törggelen. Dawniej rolnicy i kupcy wina spotykali się, aby skosztować młodych win, a dzisiaj w porze Törggelen goście przybywają do tradycyjnych karczm, gdzie mogą spróbować zarówno win, jak i regionalnych specjałów, w tym pieczonych kasztanów.
Kasztanowa trasa
Kasztanowce stanowią część pięknego krajobrazu Południowego Tyrolu. Promienny, żółty kolor liści tych starych drzew jesienią tworzy romantyczne tło Ketschnweg, tzw. kasztanowej trasy, prowadzącej od Vahrn koło Brixen do zamku Runkelstein nieopodal Bozen.
źródło: Biuro Prasowe Roter Hahn
Załączniki:
Hashtagi: #towary konsumpcyjne #turystyka, wypoczynek