W środę 29 stycznia br. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie wręczono nominacje do kadry narodowej PZŻ oraz zainaugurowano drugą edycję programu ENERGA Sailing.
W środowe przedpołudnie podczas wspólnej konferencji Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy Energa zaprezentowano nazwiska sportowców, którzy weszli w skład kadry narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego. Nominacje dla zawodników wręczyli Wiceminister Sportu i Turystyki, Tomasz Półgrabski oraz Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Wiesław Kaczmarek.
– Jednym z wyzwań, jaki stawia przed sobą Polski Związek Żeglarski jest zachowanie żeglarstwa w gronie dyscyplin priorytetowych w Polsce oraz podnoszenie naszej pozycji w rankingu światowym. ? powiedział Wiesław Kaczmarek, Prezes PZŻ. ? Poprzez zapewnienie zawodnikom zakwalifikowanym do kadry opiekę zespołu trenerskiego, dostęp do sprzętu oraz środków finansowych, mamy nadzieję, że uda nam się podtrzymać dobre funkcjonowanie systemu szkolenia sportowego który umożliwi osiąganie najlepszych rezultatów przez polskich żeglarzy w konkurencjach priorytetowych podczas mistrzostw świata, Europy oraz igrzysk olimpijskich. Cieszymy się, że w projekt zaangażowali się również partnerzy biznesowi czyli Grupa Energa i Volvo Auto Polska ? dodaje Kaczmarek.
Wśród najważniejszych założeń działalności szkoleniowo-sportowej Polskiego Związku Żeglarskiego, które zostały przedstawione podczas konferencji znalazły się m.in.: promocja wszystkich form żeglarstwa, rozbudowa platformy sportowej tej dyscypliny, a także stworzenie bazy szkoleniowej dla rozwoju polskiego żeglarstwa regatowego oraz edukacji reprezentantów Polski w obszarach poszanowania idei olimpizmu, współzawodnictwa fair play i nieustannego podnoszenia umiejętności żeglarskich.
Przygotowanie polskich żeglarzy do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. będzie wspierała Grupa Energa, która została partnerem polskiej Kadry Narodowej PZŻ. W ramach tej współpracy powstał Energa Sailing Team Poland, w którego skład weszli: Maja Dziarnowska (RS:X), Agnieszka Skrzypulec i Natalia Wójcik (470), Przemysław Miarczyński (RS:X), Piotr Myszka (RS:X), Paweł Tarnowski (RS:X), Kacper Ziemiński (Laser), Piotr Kula (Finn), Anna Weizieher (Laser Radial), Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er). Grupa ENERGA będzie współfinansowała przygotowania zawodników do Igrzysk.
Kolejnym projektem, który ma za zadanie wspieranie rozwoju polskiego żeglarstwa, jest Volvo Youth Sailing Team Poland, gdzie marka Volvo pełni rolę partnera kadry narodowej PZŻ juniorów.
Łącznie 215 zawodników otrzymało nominację do kadry narodowej w 14 konkurencjach i trzech kategoriach wiekowych. Do kadry w klasie RS:X kobiet powołanie otrzymała również powracająca do pełnego szkolenia po przerwie związanej z macierzyństwem Zofia Klepacka.
II edycja programu ENERGA Sailing rozpoczęta
Podczas konferencji miała także miejsce inauguracja drugiej edycji programu edukacyjnego ENERGA Sailing, który realizowany jest przez Polski Związek Żeglarski przy wsparciu Grupy Energa. Celem programu jest promowanie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży, jako doskonałego sposobu na spędzanie wolnego czasu oraz sportu, który kształtuje charakter, a nabyte w ten sposób umiejętności przydają się nie tylko na wodzie, ale też w życiu. W tym roku patronami programu są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist.
– Jesteśmy dumni, że podobnie jak przed rokiem, także drugą edycję programu ENERGA Sailing wspierać będą znani sportowcy ? zawodnicy Kadry Narodowej PZŻ. Zaangażowanie zawodników tej klasy to nie tylko wartość dodana programu edukacyjnego, ale także doskonała okazja do budowania rozpoznawalności naszej marki i jej promocji w Polsce i poza granicami kraju. Jestem przekonany, że dzięki współpracy z Kadrą Narodową PZŻ i pasji młodych adeptów żeglarstwa druga edycja także przyniesie niezapomniane sportowe emocje, a w Polsce przybędzie miłośników tej dyscypliny ? powiedział Wojciech Topolnicki, Wiceprezes Zarządu ENERGA S.A.
Program edukacji żeglarskiej Energa Sailing to jeden z projektów realizowanych w ramach Energa Sport, będący elementem naszej strategii społecznej odpowiedzialności biznesu. Ambicją Grupy Energa jest wspieranie młodych sportowców, poprzez tworzenie odpowiednich warunków do edukacji sportowej oraz szerzenie wartości, które niesie ze sobą dyscyplina sportu, jaką jest żeglarstwo ? dodaje Topolnicki.
Program ENERGA Sailing skierowany jest do dzieci i młodzieży z całej Polski. Chcąc dotrzeć do jak największego grona młodych osób, formuła projektu została przygotowana w taki sposób, żeby mogły wziąć w nim udział zarówno dzieci niemające wcześniej styczności z żeglarstwem (Energa Sailing Edukacja), jak też młodzi sportowcy, którzy pierwsze żeglarskie doświadczenia i sukcesy mają już za sobą (Energa Sailing Cup).
Współpraca Grupy Energa z Kadrą Narodową PZŻ, oprócz wspomnianego zaangażowania firmy w przygotowania sportowców do Igrzysk Olimpijskich w Rio, zostanie także rozszerzona na program edukacji żeglarskiej Energa Sailing. Wybrani zawodnicy Kadry Narodowej PZŻ poprowadzą pojedyncze zajęcia programu edukacyjnego, obozu oraz wezmą udział w Wielkim Finale Energa Sailing Cup. Będą nie tylko patronami swoich regionów, ale również trenerami i nauczycielami swoich podopiecznych.
***
Energa Sailing to jeden z projektów realizowanych w ramach programu Energa Sport. Pozostałe to Energa Basket Cup – Igrzyska Młodzieży Szkolnej Minikoszykówki Dziewcząt i Chłopców. Częścią Energa Sport jest również Energa Athletic Cup – organizowany we współpracy z Sopockim Klubem Lekkoatletycznym.
Po więcej informacji o projekcie edukacyjnym Energa Sailing oraz aktualności i zapowiedzi najważniejszych wydarzeń organizatorzy zapraszają na stronę internetowej www.edu.energasailing.pl.
W środę 29 stycznia br. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie wręczono nominacje do kadry narodowej PZŻ oraz zainaugurowano drugą edycję programu ENERGA Sailing.