Biznes turystyka

Olkuskie centrum kulturalne zmieniło się nie do poznania!

Olkuskie centrum kulturalne zmieniło się nie do poznania!
Otoczenie centrum kulturalnego „Krecik” na olkuskim osiedlu nie należało do najpiękniejszych. Przyjazne wnętrze biblioteki i klubu kontrastowało z wyglądem zewnętrznym tych obiektów. Lokalizacja znalazła odświeżana w 2. etapie programu „Cif. Witaj, piękna

Data publikacji: 2018-08-03
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Olkuskie centrum kulturalne zmieniło się nie do poznania!
Kategoria: Turystyka, BIZNES

Otoczenie centrum kulturalnego „Krecik” na olkuskim osiedlu nie należało do najpiękniejszych. Przyjazne wnętrze biblioteki i klubu kontrastowało z wyglądem zewnętrznym tych obiektów. Lokalizacja znalazła odświeżana w 2. etapie programu „Cif. Witaj, piękna Polsko!”.

Jeszcze niedawno otoczenie centrum kulturalnego „Krecik” na jednym z olkuskich osiedli nie należało do najpiękniejszych miejsc w mieście. Przyjazne wnętrze biblioteki i klubu kontrastowało z wyglądem zewnętrznym tych obiektów. Od lat zaniedbane, były zdewastowane i mocno zabrudzone. To już przeszłość, bo lokalizacja znalazła się w gronie miejsc, które są odświeżane w 2. etapie programu „Cif. Witaj, piękna Polsko!”.

Wznoszone w okresie PRL-u wielkie blokowiska nie cieszą się popularnością wśród mieszkańców polskich miast. Często na ich terenie można napotkać miejsca zaniedbane, brudne, pokryte nieestetycznymi graffti. Tak właśnie wyglądało otoczenie prężnie działającego i chętnie uczęszczanego zarówno przez najmłodszych, jaki i dorosłych mieszkańców, Osiedlowego Klubu „Krecik” oraz oddziału Miejskiej Biblioteki Publicznej na jednym z olkuskich osiedli.

W ramach akcji „Cif. Witaj, piękna Polsko!” wyczyszczona została elewacja budynku, którą pokrywały napisy i agresywne kolorystycznie graffiti. Takim zabiegom poddano też betonową podłogę i sufit. Zapisane gęsto ściany zostały wyczyszczone i pokryte jasną, neutralną farbą. Co ważne, na życzenie zarządców, pozostało tylko jedno artystyczne graffiti namalowane przez uczennice gimnazjum podczas jednego z realizowanych projektów. Zachowany napis jest obecnie ozdobą zaaranżowanego na nowo kącika, który może być wykorzystywany m.in. jako lokalny punkt wymiany książek i gier.

Przyjaźnie zagospodarowana przestrzeń ma służyć mieszkańcom jako miejsce odpoczynku i rozmowy. W tym celu przed centrum stanęły aranżacje składające się z regałów i siedzisk. Jasne i czyste ściany, dodatkowe oświetlenie oraz donice z roślinami, które umiejscowiono przy wejściu, całkowicie odmieniły wygląd tej lokalizacji, ciesząc nie tylko odwiedzających centrum, ale także mieszkańców okolicznych bloków.

A to już wiesz?  e-Witaj w Podróży

– Od dwóch lat jako Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO” prowadzimy klub osiedlowy na największym osiedlu w Olkuszu. Do tego czasu lokal stał pusty. Zrewitalizowane dzięki akcji „Cif. Witaj, piękna Polsko!” okolice Klubu Osiedlowego „Krecik” i Filii Biblioteki będą nie tylko służyć mieszkańcom, np. do odpoczynku przy książce, czy jako teren, na którym będziemy prowadzić zajęcia dla naszych podopiecznych, ale przede wszystkim projekt i zaangażowanie mieszkańców podczas głosowania, zwrócił uwagę całej społeczności na fakt, że miejsce to jest ważne dla mieszkańców” – komentuje renowację animator klubu Mateusz Kamionka, który zgłosił olkuską lokalizację do programu.

Wybór łódzkiej lokalizacji do renowacji w ramach akcji „Cif. Witaj, piękna Polsko!” komentuje Teresa Latuszewska-Syrda, prezes zarządu Fundacji Urban Forms, partnera programu: „Wokół nas jest wiele pięknych miejsc, których uroku nie zauważamy, ponieważ są one zaniedbane. To właśnie takim miejscom w ramach programu „Cif. Witaj, piękna Polsko!” chcemy przywrócić blask. Szukamy takich lokalizacji, które po renowacji będą służyły lokalnym społecznościom. Taką niezwykłą, prężnie działającą społeczność odkryliśmy na terenie jednego z olkuskich osiedli. Jej przedstawiciele, pomimo niezbyt zachęcającego otoczenia, podejmują wiele lokalnych inicjatyw aktywizujących mieszkańców, wpływając pozytywnie na mobilizację ludzi do działania. Wierzymy, że odnowienie terenu przed Osiedlowym Klubem „Krecik” i miejscową biblioteką oraz wyposażenie jej w meble i rośliny będzie inspirować mieszkańców do dalszych zmian na rzecz otoczenia, w którym żyją”.

Badania potwierdzają, że otoczenie ma znaczenie!

Estetyka miejsc, w których funkcjonuje dana społeczność wpływa nie tylko na jakość życia mieszkańców, ale także buduje zaangażowanie społeczne. Ponadto życie w zadbanym, estetycznym otoczeniu pozwala na właściwy odpoczynek i regenerację. Takie wnioski płyną z badań nad projektami rewitalizacyjnymi na całym świecie. Badania te wykazały, że poprawa wyglądu otoczenia pozytywnie wpływa na lokalne społeczności – wzrasta zadowolenie z życia w miejscu zamieszkania i, co niezwykle ciekawe, satysfakcja z życia całej społeczności1.

A to już wiesz?  Nowe miasta i jeszcze więcej połączeń z Leszna!

Przykładowo, realizując projekt odnawiania przestrzeni w jednym z australijskich miast badano stosunek mieszkańców do najbliższego otoczenia przed i po wprowadzeniu ulepszeń. Po renowacji znacząco wzrosła liczba mieszkańców mówiących, że w ich sąsiedztwie znajdują się atrakcyjne budynki (64% po renowacji vs 18% przed renowacją), o wiele częściej mówili o poczuciu przynależności do społeczności sąsiedzkiej (70% po renowacji vs 48% po renowacji), a swoje otoczenie określali jako bezpieczne (27% po renowacji vs 8% przed renowacją). Co też niezwykle ważne, więcej osób przybywających do tej okolicy z zewnątrz chciałoby tu pozostać (54% po renowacji vs 13% przed renowacją).2

Podobne wnioski płyną z przeprowadzonego niedawno eksperymentu. Zbadano wówczas reakcje ponad 2 tysięcy uczestników obcujących z rzeczami codziennego użytku, wśród których znajdowały się przedmioty „piękne”, „funkcjonalne” i „piękne i funkcjonalne”. Monitorowano rytm serca badanych oraz wydzielanie potu. Okazało się, że obiekty czysto funkcjonalne, które nie były piękne, powodowały wzrost negatywnych emocji o 23%. Natomiast obcowanie z rzeczami jednocześnie pięknymi i funkcjonalnymi wywoływało pozytywne emocje, takie jak spokój i zadowolenie, redukując aż o 33% takie odczucia jak gniew czy irytacja3. Te wnioski płynące z badań potwierdzają ważną funkcję, jaką spełnia program „Cif. Witaj, piękna Polsko!” oraz właściwy dobór miejsc do renowacji – zarówno pięknych, jak i funkcjonalnych. Dzięki temu przeprowadzone remonty będą poprawiać jakość życia i samopoczucie mieszkańców.

O programie

„Cif. Witaj, piękna Polsko!” to akcja społeczno-edukacyjna, której misją jest uświadamianie Polakom, jak ważne jest, by dbać o swoje otoczenie – nie tylko we własnym domu, ale także na zewnątrz, w miejscu zamieszkania. Przestrzeń, w jakiej funkcjonujemy, wpływa bowiem na jakość i komfort życia. Marka Cif realizuje ten cel, odnawiając w polskich miastach te miejsca, które odgrywają ważną rolę w życiu lokalnych społeczności. W ramach akcji w 2018 r. zostanie przeprowadzonych 12 renowacji. Podejmowane działania mają na celu stwarzanie mieszkańcom warunków, w których mogą poprawić komfort swojego życia oraz budować wzajemne więzi. Program ma charakter edukacyjny, mając inspirować Polaków do aktywnego działania na rzecz zmian w swoim otoczeniu.

A to już wiesz?  Oferta specjalna Emirates na bilety do egzotycznych kierunków

Urban Forms

Partnerem akcji „Cif. Witaj, piękna Polsko!” jest Fundacja Urban Forms. Od 2009 r. zajmuje się ona szeroko pojętą kulturą miejską. Organizuje, promuje i wspiera inicjatywy artystyczne, przeprowadza działania edukacyjne i społeczne. Angażuje się w aktywności, które przyczyniają się do poprawy jakości życia w mieście. Misja Fundacji – przywracanie piękna zaniedbanej przestrzeni, żeby ożywić lokalną społeczność, idealnie harmonizuje się z misją Cif, dlatego Fundacja przyjęła zaproszenie do realizacji wspólnego projektu.

 

1 Eziyi O. Ibem , Dolapo Amole. Subjective life satisfaction in public housing in urban areas of Ogun State, Nigeria. Cities Volume 35, December 2013, Pages 51–61.

2 Raport „Jak piękniejsze otoczenie wypływa na nasze samopoczucie”, dr Simone Moor, 2016.

3 jw.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Olkuskie centrum kulturalne zmieniło się nie do poznania! Turystyka, BIZNES - Otoczenie centrum kulturalnego „Krecik” na olkuskim osiedlu nie należało do najpiękniejszych. Przyjazne wnętrze biblioteki i klubu kontrastowało z wyglądem zewnętrznym tych obiektów. Lokalizacja znalazła odświeżana w 2. etapie programu „Cif. Witaj, piękna Polsko!”.
Hashtagi: #Turystyka #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy