Data publikacji: 22.06.2016
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Rodzinne podróże – KAYAK.pl zdradza, jakie udogodnienia czekają na dzieci na polskich lotniskach oraz w popularnych liniach lotniczych
Kategoria: transport, turystyka, wypoczynek
Wyszukiwarka ofert turystycznych odkrywa, jakie ułatwienia dla osób podróżujących z dziećmi oferują polskie lotniska i popularne linie lotnicze, zdradza również kilka przydatnych wskazówek na bezstresowy lot z dzieckiem
Przewijaki, pokoje opieki nad dzieckiem oraz place zabaw są najczęściej oferowanymi przez polskie lotniska udogodnieniami dla podróżujących z dziećmi
Na lotniskach w Warszawie i Krakowie osoby odprawiające się z dziećmi mają pierwszeństwo obsługi
Najmłodsi entuzjaści lotnictwa mogą zorganizować przyjęcie urodzinowe lub wziąć udział w zwiedzaniu lotniska w porcie lotniczym w Łodzi
Lecąc tradycyjnymi liniami lotniczymi, dzieci poniżej drugiego roku życia otrzymają 90% zniżki na bilet lotniczy
Warszawa, 22 czerwca 2016 – Myśl o locie z dzieckiem często wywołuje niepokój. Jednak niepotrzebnie – rodzinne podróże nie muszą być tak stresujące, jak powszechnie się przypuszcza. Wyszukiwarka ofert turystycznych KAYAK.pl odkrywa, jakie udogodnienia dla dzieci są dostępne na polskich lotniskach oraz jak znane linie lotnicze odpowiadają na potrzeby najmłodszych pasażerów. W celu sprawienia, by rodzinne podróże były jeszcze przyjemniejsze, KAYAK.pl przedstawia także praktyczne rady na bezstresowy lot z maluchem.
Jakie udogodnienia czekają na podróżnych z dziećmi na lotniskach w Polsce?
Jak wynika z analizy KAYAK.pl, polskie lotniska podążają za trendem rodzinnych podróży i coraz częściej dopasowują swoją ofertę do potrzeb najmłodszych pasażerów. W krajowych portach lotniczych najczęściej pojawiają się takie udogodnienia, jak przewijaki, które dostępne są na każdym z lotnisk oraz pokoje opieki nad dzieckiem, które podróżni znajdą wszędzie za wyjątkiem lotniska w Radomiu. Można w nich spokojnie przebrać czy nakarmić dziecko. Prawdopodobnie największą atrakcją dla najmłodszych będą specjalnie przygotowane place zabaw. Niektóre z portów oferują kilka takich miejsc: Warszawa/Modlin oraz Łódź przygotowały po dwie strefy zabaw dla maluchów, Lotnisko Chopina w Warszawie oraz lotnisko Kraków-Balice – po trzy strefy dla dzieci, w których bawiąc się mogą oczekiwać na swój lot. Niektóre z portów mają w ofercie także dodatkowe atrakcje dla malców – warszawskie Lotnisko Chopina przygotowało specjalne słuchowisko, które umili czas spędzony na terminalu, z kolei w Łodzi najmłodsi entuzjaści lotnictwa mogą zorganizować przyjęcie urodzinowe lub wziąć udział w zwiedzaniu z przewodnikiem.
Dla dorosłych podróżujących z dziećmi użytecznym rozwiązaniem będą lotniskowe spacerówki – pasażerowie mogą z głównym bagażem odprawić własny wózek, a po terminalach poruszać się z wózkiem zastępczym oferowanym przez lotnisko. Taką usługę oferują Lotnisko Chopina oraz Kraków-Balice. Pomocne będzie również pierwszeństwo przy odprawie, które zapewnione jest pasażerom z dziećmi na obu warszawskich lotniskach oraz w Krakowie.
Lotniska przyjazne rodzinom
lotnisko
pierwszeństwo przy odprawie
udogodnienia
wózki dla dzieci
plac zabaw
pokój opieki nad dzieckiem
przewijaki
dodatkowe atrakcje
Lotnisko Chopina w Warszawie
tak
3
10
tak
słuchowisko
tak
Port lotniczy Kraków-Balice
tak
3
2
tak
nie
tak
Port lotniczy Warszawa/Modlin
tak
2
1
tak
nie
nie
Port lotniczy Łódź
nie
2
4
tak
przyjęcia urodzinowe, zwiedzanie
nie
Port lotniczy Katowice-Pyrzowice
nie
1
3
tak
nie
nie
Port lotniczy Szczecin-Goleniów
nie
1
3
tak
nie
nie
Port lotniczy Wroclaw-Starachowice
nie
1
6
tak
nie
nie
Również linie lotnicze starają się ułatwić rodzinom podróże w przestworzach – oferują między innymi atrakcyjne ceny biletów dla najmłodszych podróżnych. Na loty z dzieckiem poniżej drugiego roku życia każdy z analizowanych tradycyjnych przewoźników oferuje zniżkę 90%, jednak dziecko w tej cenie biletu nie ma osobnego miejsca i podróżuje na kolanach opiekuna. W tanich liniach lotniczych najczęstszą praktyką jest stała kwota za bilet dla dziecka do dwóch lat – za bilet płaci się wtedy przykładowo 95 złotych niezależnie od trasy czy kosztu pełnego biletu. W momencie gdy dziecko osiąga lub przekracza dwa lata, osobne miejsce jest już obowiązkowe, jednak podróżni wciąż mogą cieszyć się zniżkami nawet do 75% w Lufthansie dla dzieci do dwunastego roku życia oraz 25% – w liniach LOT, Air France/KLM czy Emirates, gdzie zniżka obowiązuje do jedenastego roku życia. W takich przypadkach w tanich liniach lotniczych najpewniej obowiązywać będzie już pełna cena biletu. Nawet podróżując na najniższej taryfie dzieci poniżej drugiego roku życia upoważnione są do posiadania własnego bagażu, z ich limitami różniącymi się zależnie od linii: wybierając LOT lub Lufthansę obowiązuje limit jednej sztuki rejestrowanego bagażu do 23 kg, w liniach Air France/KLM i Emirates – dwie sztuki, w tym bagaż podręczny i rejestrowany. W analizowanych tanich liniach lotniczych maluchy podróżujące za niepełną cenę biletu nie są uprawnione do posiadania bagażu, jednak ich opiekunowie mogą mieć ze sobą dodatkowe 5 kg podręcznego bagażu z rzeczami dla dziecka. Kolejnym udogodnieniem dla najmłodszych jest dostępne na pokładzie regularnych przewoźników menu dziecięce oraz dania dla niemowląt. Rodzice muszą jednak upewnić się, czy specjalny jadłospis obowiązuje podczas ich lotu – często taka usługa dostępna jest jedynie na lotach długodystansowych, zazwyczaj musi być też rezerwowana najpóźniej na dwadzieścia cztery godziny przed odlotem.
Pokładowe atrakcje dla najmłodszych
Przewoźnicy oferują również wachlarz rozrywek dla najmłodszych: od kredek z kolorowankami i zestawami zadań oraz układanek poprzez słuchowiska i gry. W samolotach linii Emirates, w ramach systemu rozrywki pokładowej, dzieci mogą wybierać aż spośród 75 kanałów dla najmłodszych. Z kolei Lufthansa przygotowała m.in. dzienniczek podróży, w którym maluchy mogą zbierać wspomnienia z podróży. Z kolei na lotach międzykontynentalnych linie Air France/KLM obdarują małych podróżnych drobnymi upominkami, takimi jak smycz do kluczy czy wizytówka do bagażu.
Vera Pershina, Dyrektor Regionalny KAYAK na Polskę i Rosję komentuje: “Podróże, w które wybieramy się z całą rodziną, często bywają bardziej stresujące niż te, do których musimy przygotować tylko siebie. Na szczęście zarówno linie lotnicze, jak i lotniska rozumieją, z jakimi wyzwaniami spotykają się podróżni zabierający w podróż dzieci i coraz lepiej dopasowują swoją ofertę do ich potrzeb. Z organizacyjnego punktu widzenia pomocna może być funkcja Trips, którą oferuje KAYAK.pl. Pozwala ona polskim podróżnym w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o podróży, zapewnia również aplikację mobilną, której użytkownicy mogą w czasie rzeczywistym otrzymywać powiadomienia o statusie lotu, bramkach czy opóźnieniach lotów. Zapewnią one bezstresową podróż bez zaskoczeń, niezależnie od liczby podróżnych”.
Eksperci KAYAK.pl zapytali o wskazówki Natalię Sitarską, współautorkę bloga podróżniczego Tasteaway oraz mamę pięcioletniego Maksa, który odwiedził już 39 krajów: „Podróże z dzieckiem przypominają zdobywanie kolejnych stopni wtajemniczenia. Warto zacząć od bliskich podróży po Polsce, potem po Europie, by wreszcie ruszyć w świat – do Ameryki Południowej czy Azji. Podobnie z samolotem: zaczynamy od krótkich lotów, by z czasem przyzwyczaić dziecko do dalszych podróży. Warto pamiętać o zapewnieniu maluchowi rozrywek dostosowanych do wieku, wtedy rodzinne podróże będą przyjemne i atrakcyjne dla wszystkich”.
Kilka przydatnych wskazówek od KAYAK.pl:
Przygotuj dokumenty potrzebne do podróży – najwygodniej będzie mieć w jednym miejscu wszystkie dokumenty i wydrukowane jeszcze w domu karty pokładowe, co pozwoli sprawnie przejść przez wszystkie punkty lotniskowych kontroli.
Przemyśl zawartość bagażu podręcznego – pamiętaj o rzeczach, które mogą być przydatne w awaryjnych sytuacjach jak ubranko na zmianę czy nawilżane chusteczki. Zabierz także małą poduszkę, ulubioną zabawkę, niezbędne leki i ulubione przekąski – warto wiedzieć, że limity dotyczące płynów zabieranych na pokład nie obowiązują produktów dla dzieci. Postaraj się zmieścić w jednym bagażu, co uwolni jedną rękę na wypadek potrzeby zapanowania nad maluchem.
Nie wstydź się pytać – o pierwszeństwo przy odprawie i wejściu na pokład, o zamianę miejsc z współpasażerem czy o zajęcie wolnego miejsca, gdy nie wszystkie miejsca w samolocie są zajęte. Może to znacznie poprawić komfort podróży.
Start i lądowanie – małe dzieci nie potrafią radzić sobie ze zmianą ciśnienia podczas startu i lądowania samolotu, muszą im w tym pomóc opiekunowie. Zależnie od wieku najmłodszego podróżnego należy mieć przygotowany smoczek, napój lub gumę do żucia.
Miej przygotowane rozrywki na czas podróży – pomocne będą wcześniej wymyślone gry i zabawy czy ulubiona zabawka. Ciekawą rozrywką będzie także spoglądanie za okno. Nie należy również panikować, jeżeli maluch chce pospacerować po pokładzie – jeżeli nie jest włączony sygnał zapiętych pasów jest to jak najbardziej możliwe i powinno być zrozumiałe zarówno przez załogę, jak i współpasażerów.
Uwaga:
Dane dotyczące udogodnień na polskich lotniskach zostały przygotowane na podstawie informacji dostępnych na stronach internetowych polskich portów lotniczych lub uzyskanych poprzez ich infolinię w dniach 1-15 czerwca 2016. Analizowane były lotniska: Warszawa Lotnisko Chopina, Warszawa/Modlin, Katowice-Pyrzowice, Szczecin-Goleniów, Wrocław-Starachowice, Kraków-Balice, Łódź, Gdańsk, Bydgoszcz-Szwederowo, Lublin-Świdnik, Radom-Sadków i Olsztyn-Mazury, lotniska przyjazne rodzinom zawarte w tekście zostały wybrane w oparciu o dostępność udogodnień dla osób podróżujących z dziećmi.
Ceny i zniżki mogą się różnić. Dane dotyczące oferty przewoźników zostały przygotowane na podstawie informacji dostępnych na stronach internetowych linii: LOT, Lufthansa, Air France/KLM, Emirates oraz Ryanair z dnia 15 czerwca 2016.
źródło: Biuro Prasowe KAYAK
Załączniki:
Hashtagi: #transport #turystyka, wypoczynek