prawo transport

Stowarzyszenie Praw Pasażerów "Przyjazne Latanie" wydaje Kartę Pasażera

Działające w Polsce od roku 2013 Stowarzyszenie Praw Pasażerów „Przyjazne Latanie” wydało Kartę Pasażera. Jest to kolejny krok, który przybliża pasażerom lotniczym przysługujące im prawa oraz buduje wśród nich świadomość, w jaki sposób mogą oni efektywnie rozwiązywać swoje ewentualne spory czy

Data publikacji: 16.07.2015

Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Stowarzyszenie Praw Pasażerów "Przyjazne Latanie" wydaje Kartę Pasażera

Kategoria: prawo, transport

Działające w Polsce od roku 2013 Stowarzyszenie Praw Pasażerów „Przyjazne Latanie” wydało Kartę Pasażera. Jest to kolejny krok, który przybliża pasażerom lotniczym przysługujące im prawa oraz buduje wśród nich świadomość, w jaki sposób mogą oni efektywnie rozwiązywać swoje ewentualne spory czy reklamacje.

Działające w Polsce od roku 2013 Stowarzyszenie Praw Pasażerów „Przyjazne Latanie” wydało Kartę Pasażera. Jest to kolejny krok, który przybliża pasażerom lotniczym przysługujące im prawa oraz buduje wśród nich świadomość, w jaki sposób mogą oni efektywnie rozwiązywać swoje ewentualne spory czy reklamacje.

Do założenia Karty Pasażera, potrzebne są jedynie podstawowe dane osoby podróżującej, tj. jej imię, nazwisko i adres email. Kartę można nieodpłatnie pobrać i wydrukować ze strony: http://przyjaznelatanie.pl/karta-pasazera/.  Zawiera ona pełen kontakt do Stowarzyszenia, w tym numer na infolinię (tel. 737 483 737), z którego pasażer skorzysta, gdy zechce zasięgnąć rady eksperta odnośnie przeprowadzenia procesu reklamacyjnego w swojej konkretnej sprawie.

Osoby, które regularnie podróżują liniami lotniczymi mogą natomiast przystąpić do Klubu Przyjaznego Latania (http://przyjaznelatanie.pl/wesprzyj-nas/ ). Członkowie otrzymają między innymi pełne wsparcie Stowarzyszenia w każdej spornej sprawie pomiędzy nimi a przewoźnikami.

„Nasza Karta jest łatwa do pobrania i wydruku na domowej drukarce” – mówi Prezes Stowarzyszenia, Katarzyna Martynowicz. „Można ją stale mieć ze sobą, np. w portfelu lub w paszporcie. Dzięki niej pasażer w każdej sytuacji się z nami skontaktuje lub posłuży się nią, gdy należeć mu się będzie ze strony personelu portu lotniczego lub przewoźnika konkretna informacja, np. dotycząca opóźnienia/odwołania lotu czy zagubienia bagażu. To niezwykle istotne, żeby pasażerowie zdawali sobie sprawę z przysługujących im odpowiedzi  na podstawowe pytania:  „Co się obecnie dzieje?” „Jakie są przewidziane dalsze kroki?” oraz „Co mi się należy, gdyby sprawa przebiegła dla mnie niepomyślnie?” – dodaje Martynowicz.

A to już wiesz?  Emirates SkyCargo z nagrodą Air Cargo Excellence

Od 9 lipca br. Stowarzyszenie proponuje także możliwość koncyliacji w przypadku, gdy przewoźnik odrzuci z jakiegoś powodu reklamację pasażera. Jeżeli tylko obie strony wyrażą chęć, aby przyjąć polubowne rozwiązanie bez konieczności wkraczania na drogę sądową, do danej sprawy przydzielany jest niezależny koncyliator, pośredniczący w komunikacji między poszkodowanym pasażerem-konsumentem a przewoźnikiem. Działanie to zostało już zapowiedziane na kwietniowej konferencji zorganizowanej wspólnie przez Stowarzyszenie, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Europejskie Centrum Konsumenta. Koncyliacje  możliwe są w ramach tzw. ADR (Alternative Dispute Resolution – rozporządzenia UE, które obowiązuje od 9 lipca br.), działającego z powodzeniem także w innych krajach Unii Europejskiej. Jest ono pozasądowym narzędziem do rozwiązywania sporów konsumenckich. Obecnie Stowarzyszenie monitoruje ponad 130 spraw reklamacyjnych (m.in. 67 opóźnionych i 35 odwołanych rejsów http://przyjaznelatanie.pl/sprawy-lotnicze/mapa-miejsc/ ), zachęcając jednocześnie linie lotnicze do korzystania z możliwości podjęcia z pasażerem koncyliacji.  Stowarzyszenie utworzyło pierwszy w Polsce i, jak dotąd, także jedyny prywatny podmiot ADR, który koncentruje się wyłącznie na sporach pomiędzy konsumentami–pasażerami a liniami lotniczymi.

________________________________________________________________________________________________________________

Raport z monitoringu i badań wśród pasażerów i instytucji w Polsce dostępny jest tutaj.

Relację video z kwietniowej konferencji można obejrzeć tutaj.

źródło: Biuro Prasowe Stowarzyszenie Praw Pasażerów Przyjazne Latanie

Załączniki: Stowarzyszenie Praw Pasażerów "Przyjazne Latanie" wydaje Kartę Pasażera prawo, transport - Działające w Polsce od roku 2013 Stowarzyszenie Praw Pasażerów „Przyjazne Latanie” wydało Kartę Pasażera. Jest to kolejny krok, który przybliża pasażerom lotniczym przysługujące im prawa oraz buduje wśród nich świadomość, w jaki sposób mogą oni efektywnie rozwiązywać swoje ewentualne spory czy reklamacje.

Hashtagi: #prawo #transport

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy