Regiony Regiony Polski

Szukasz wytchnienia od zgiełku miasta? Odkryj Szczawnicę i jej uroki

Szukasz wytchnienia od zgiełku miasta? Odkryj Szczawnicę i jej uroki
Szukasz wytchnienia od zgiełku miasta? Odkryj Szczawnicę i jej uroki Planując weekendową wyprawę warto wybrać kierunek podróży w miejsce, które zapewni nie tylko piękne widoki

Szukasz wytchnienia od zgiełku miasta? Odkryj Szczawnicę i jej uroki

Planując weekendową wyprawę warto wybrać kierunek podróży w miejsce, które zapewni nie tylko piękne widoki czy duży wybór aktywności sportowych, ale również pozwoli na kontakt z kulturą. Takim miejscem jest stolica Pienin – Uzdrowisko Szczawnica, uroczy i kameralny kurort oferujący pełne spektrum możliwości spędzania wolnego czasu. Teraz masz kolejny powód, by odwiedzić perłę Pienin – w uzdrowiskowej Galerii odbędzie się wystawa prac Marka Raczkowskiego.

Położona u stóp Pienin i Beskidu Sądeckiego Uzdrowisko Szczawnica jest bez wątpienia jednym z najciekawszych miejsc regionu. Zachwycające górskie krajobrazy i rwący Dunajec sprzyjają odpoczynkowi. Na jego spienione wody wypłynęli już flisacy – spływ tradycyjną łodzią to atrakcja, z której trzeba skorzystać będąc w Pieninach. Rzeka zapewnia również znakomite warunki do uprawiania kajakarstwa górskiego. Na amatorów pieszych wycieczek czekają malownicze szlaki turystyczne, które pozwolą odkryć najpiękniejsze zakątki Pienin. Rezerwat Białej Wody obfituje w malownicze skałki i progi skalne, tworząc liczne przełomy i wodospady. Warto również zobaczyć Wąwóz Homole będący jedną z największych atrakcji przyrodniczych w tej części Polski. Najpopularniejszym kierunkiem dla miłośników górskich wypraw są Trzy Korony – z platformy widokowej na szczycie roztacza się widok na Pieniński Park Narodowy. Dla szukających bliskiego kontaktu z naturą doskonałą propozycją jest możliwość zwiedzania okolicy konno. Stadnina Rajd, położona nieopodal rezerwatu, oferuje wycieczki i przejażdżki, w czasie których można podziwiać piękno dziewiczej górskiej przyrody. Górskie szlaki przyciągają także rowerzystów i biegaczy szukających odpoczynku od cywilizacji.

Po aktywnym dniu na łonie przyrody warto również odwiedzić miasto i wczuć się w kameralną atmosferę miasta. Historyczne centrum Uzdrowiska Szczawnica skupione wokół Placu Dietla po renowacji przeprowadzonej przez rodzinę Mańkowskich odzyskało blask i cieszy oko detalami typowymi dla alpejskiej architektury. Chcąc skorzystać z oferty kulinarnej powinniśmy spróbować słynnych domowych pierogów w restauracji Bohema. Ręcznie lepione według tradycyjnych przepisów przywodzą na myśl smaki dzieciństwa. Szukając orzeźwienia kroki poniosą nas do Cafe Helenka położonej w samym centrum Szczawnicy. Widok z kawiarnianego ogródka przywodzi na myśl idylliczne szwajcarskie miejscowości, letnim wieczorem łatwo zapomnieć, że to wciąż pieniński kurort. Cafe Helenka to miejsce spotkań, dlatego w sezonie dba o rozrywkę swoich gości – obsługa organizuje koncerty i potańcówki, a animatorzy zapewniają opiekę i zabawę dla najmłodszych, podczas gdy rodzice mogą zaznać chwili relaksu.

Do Uzdrowiska Szczawnica warto również przyjechać z powodu bogatej oferty kulturalnej – Galeria Pijalni Wód i Dworek Gościnny stale dbają o doświadczenia na najwyższym poziomie. Tym razem jest to wystawa prac Marka Raczkowskiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich rysowników, którego krótkie formy w absurdalny i zabawny sposób opisują rzeczywistość. Wystawa obejmuje przegląd prac z całego okresu twórczości artysty. Wernisaż z udziałem artysty odbędzie się 11 kwietnia br. w Galerii Pijalni Wód Mineralnych o godz 17:00, a wystawę będzie można oglądać do 16 czerwca codziennie w godz. 10:00 – 17:30 (z wyłączeniem Świąt Wielkiej Nocy).

Sama Galeria również budzi zainteresowanie. Mieszcząca się w sercu kurortu, w zrekonstruowanej XIX-wiecznej Willi, zainaugurowała swoją działalność w 2008 r. i jest jednym z elementów szeroko zakrojonej, konsekwentnie realizowanej przez Rodzinę Mańkowskich rewitalizacji Uzdrowiska. Pośród wszystkich dokonań ostatnich lat na uwagę zasługuje również Dworek Gościnny stanowiący perłę przedwojennego miasta i przedwojenne centrum kulturalno-rozrywkowego Pienin, który pół wieku czekał, by powrócić na kulturalną mapę Polski.

– W Galerii do tej pory odbyło się ponad 80 wystaw, między innymi artystów o renomie ogólnopolskiej i międzynarodowej, takich jak akwarelista Michał Suffczyński, plakacista Rosław Szaybo, kostiumografka Dorota Roqueplo, czy znany rysownik Andrzej Mleczko. Ważnym rysem działalności Galerii są wystawy prezentujące unikatowe, regionalne tradycje oraz bogatą historię Szczawnicy. Z kolei w zrewitalizowanym Dworku Gościnnym działa kino oraz reguralnie odbywają się koncerty i spektakle teatralne. Dworek gości również festiwal Barokowe Eksploracje, podczas których prezentowano m.in. operę Muzio scevola w reżyserii Lorenzo Charoya, pod dyrekcją Marka Štryncla. – mówi Agnieszka Żarska, Kierownik Galerii, odpowiedzialna za wiele kulturalnych wydarzeń w Uzdrowisku Szczawnica.

Na zmęczonych aktywnym wypoczynkiem i wrażeniami turystów czeka zróżnicowana baza noclegowa – od zabytkowej Willi Marta w standardzie B&B, przez rodzinny hotel Nawigator ***, aż do od lusksusowego Modrzewie Park Hotel *****.

Planując weekendową ucieczkę od codzienności warto więc postawić na Uzdrowisko Szczawnica, które nie uległo jeszcze masowej turystyce i wciąż zachowuje swoją wyjątkową atmosferę kameralnego kurortu czekającego by Cię ugościć.
___________________________________________________________________
Funkcjonowanie Grupy Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica nawiązuje do idei przyświecających poprzedniemu właścicielowi uzdrowiska – Adamowi hr. Stadnickiemu, potomka dzisiejszych właścicieli, rodzinie Mańkowskich. Opiera się ona na koncepcji stworzenia w Szczawnicy kurortu z pełną gamą zabiegów i dostępem do komfortowych sanatoriów, a także z bogatym zapleczem infrastrukturalnym z restauracjami i hotelami o najwyższym standardzie usług.

Działalność Grupy koncentruje się w sektorze hotelarskim, gastronomicznym oraz turystycznym. Istotne znaczenie dla Grupy ma również szeroka aktywność w zakresie mecenatu sztuki oraz rozwoju kultury, a także wspieranie i promocja regionalnego dziedzictwa. Grupa wspiera także rozwój lokalnych sportowców oraz klubów sportowych. Ponadto bierze aktywny udział w rewitalizacji miasta jako kurortu.

Intensywna aktywność inwestycyjna właścicieli przyniosła uzdrowisku wiele znaczących projektów, które były realizowane na przestrzeni ostatnich 12 lat. Dzięki tym działaniom Uzdrowisko Szczawnica stała się turystycznym sercem Pienin oraz rozwija swoje uzdrowiskowe walory.