Data publikacji: 28.03.2013
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Wielkanoc inaczej – w podróży
Kategoria: turystyka, wypoczynek, turystyka, wypoczynek
Choć Święta Wielkanocne to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w kraju, coraz częściej Polacy odchodzą od tradycyjnego sposobu ich spędzania. To już niekoniecznie suto zastawiony stół, tradycja malowania jaj i atmosfera odprężenia w domowym zaciszu. Coraz częściej to odwiedziny rodziny przebywającej za granicą, zwiedzanie europejskich miast, także formy aktywnego wypoczynku lub relaks w SPA – wynika z analizy Tripsta.pl.
Choć Święta Wielkanocne to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w kraju, coraz częściej Polacy odchodzą od tradycyjnego sposobu ich spędzania. To już niekoniecznie suto zastawiony stół, tradycja malowania jaj i atmosfera odprężenia w domowym zaciszu. Coraz częściej to odwiedziny rodziny przebywającej za granicą, zwiedzanie europejskich miast, także formy aktywnego wypoczynku lub relaks w SPA – wynika z analizy Tripsta.pl.
Pomimo faktu, że barwna tradycja chrześcijańska zatrzymuje wielu Polaków w domach, Wielkanoc to pierwsza i prawdopodobnie jedna z lepszych w wiosennym okresie okazja na krótki wypoczynek poza domem. – Ceny biletów w okresie świąt na kilka dni przed planowanym terminem wyjazdu nie należą do najtańszych Polacy decydują się na krótkie zagraniczne wyjazdy podczas tegorocznej przerwy świątecznej – komentuje Marko Brinkmann podróżniczego serwisu internetowego z Tripsta.pl. – Wielu podróżujących o wyjeździe pomyślało wcześniej – nawet dwa, trzy miesiące przed. W ten sposób na bilecie mogli zaoszczędzić nawet do 30 proc. ceny – dodaje. Najczęściej wybieranymi kierunkami są Londyn, Dublin i Oslo, gdzie na stałe mieszka i pracuje wielu rodaków. Krótka przerwa staje się znakomitą okazją do spotkań, odrobienia rodzinnych zaległości, a przy okazji szansą na poznanie odmiennej kultury.
Podróże po Europie
Popularnymi destynacjami na przełomie marca i kwietnia są Paryż, Rzym i Barcelona. – Prawie dwukrotnie wzrosła liczba rezerwacji hoteli w okresie przypadających na czas świąt w stolicy Katalonii w stosunku do analogicznego okresu w roku biegłym – mówi Marko Brinkmann. Do odwiedzin miasta zaprasza nie tylko charakterystyczna, modernistyczna architektura ale także łagodny, sprzyjający spacerom po mieście klimat i ceny nieco niższe niż podczas długiego, majowego weekendu. Natomiast w Paryżu, gdzie świąteczny poniedziałek, podobnie jak w Polsce jest dniem wolnym od pracy turysta napotka na niekończącą się liczbę atrakcji. Co więcej, przypadające w tym roku wyjątkowo wcześnie święta Wielkiej Nocy zbiegną się w czasie z pierwszymi symptomami wiosny, które na południu można odczuć dużo wyraźniej, niż w środkowo-wschodniej Europie.
Co kraj to obyczaj
Aby poznać odmienne zwyczaje mieszkańców świata związane z obchodami Święta Wielkiej Nocy, nie trzeba jechać na wyspy Wielkanocne. Ponad osiemset posągów rozsianych na obszarze wyspy świadczących raczej o pogańskich wierzeniach rdzennej ludności – oaza egzotyki – zapewne zrobi wrażenie nawet na najbardziej wybrednym podróżniku. Jednak odmienność znajdziemy nawet u bliskich sąsiadów.
Odwiedzając Skandynawię można się dowiedzieć jak bardzo różnią się obchody tego święta. Przykładowo dla Norwegów przerwa świąteczna należy do jednej z najdłuższych w Europie, przez co mieszkańcy z chłodnej północy aktywnie spędzają czas… w górach, na nartach. Sprzyja temu słońce, które właśnie w tym czasie pojawia się na niebie po półrocznej nieobecności w północnej części kraju. U Szwedów natomiast, głęboko zakorzenione są tradycyjne pierwiastki ludowe – Glad Påsk! krzyczą, dziewczynki przebrane za czarownice i proszące o łakocie mieszkańców pobliskich domów. Przebywający u naszych zachodnich sąsiadów mają szanse zobaczyć Fasching, rodzaj wielkopostnych uroczystości obchodzonych głównie w krajach niemieckojęzycznych. W Rosji natomiast można doświadczyć wyjątkowych przeżyć duchowych w trakcie wielogodzinnych i bardzo rozbudowanych ceremonii odbywających się w prawosławnych cerkwiach.
Pierwszy długi weekend
Momentem wytchnienia od codziennej pracy, ale także na właściwą formę celebracje świąt może stanowić wyjazd w rodzime góry lub nad morze. Wielkanocne wyjazdy, przestają być jedynie wyjazdami do rodziny, lecz coraz częściej są wyprawami turystycznymi. – Na popularności zyskują wyjazdy do ośrodków SPA. To tam Polacy przygotowują swoje ciała na wiosnę i pozwalają odpocząć zmysłom po zimowym okresie w pracy. Koszt czterodniowego pobytu w jednym z nadmorskich ośrodków może wynieść 2 000 pln za dwie osoby – komentuje Marko Brinkmann z Tripsta.pl. „Pakiety Wielkanocne” obejmują nocleg, świąteczne śniadanie oraz inne „świąteczne atrakcje”, jak warsztaty malowania jaj dla dzieci i „upominek od zająca”, także zajęcia służące odnowie ducha i ciała.
Pewną nowością, która zyskuje zwolenników, są oferty wyjazdów świątecznych skierowanych do singli. Często z tych pakietów korzystają osoby bez partnerów, samotni rodzice, znajomi lub osoby, które nie mają bliskiej rodziny. W tym wypadku, czas można spędzić na integrujących aktywnościach w towarzystwie innych oraz w przyjaznej atmosferze, czyli tak, jak święta powinny wyglądać.
źródło: Biuro Prasowe Tripsta
Załączniki:
Hashtagi: #turystyka, wypoczynek #turystyka, wypoczynek